1.5.12

Άλλος ένας πρωταθλητής νεκρός από ανακοπή...

Νέο σοκ στο χώρο του αθλητισμού, αυτή τη φορά στην κολύμβηση, από το θάνατο του νορβηγού πρωταθλητή, Αλεξάντερ Ντάλε Οεν.

Ο 26χρονος αθλητής άφησε την τελευταία πνοή του στις Ηνωμένες Πολιτείες, όπου συμμετείχε σε... προπονητικό καμπ στο Φλάγκασταφ της Αριζόνα.

Τον άτυχο κολυμβητή βρήκαν αναίσθητο οι συναθλητές του στο μπάνιο του δωματίου του. Ο Οεν διακομίστηκε στο νοσοκομείο, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά. Ο θάνατος του οφείλεται σε ανακοπή.

Ο Αλεξάντερ Ντάλε Όεν, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ πρόσθιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σαγκάη, τον Ιούλιο του 2011 και το είχε αφιερώσει στους 77 ανθρώπους που δολοφονήθηκαν από τον Άντρες Μπέρινγκ Μπρέιβικ.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ήταν η μεγάλη ελπίδα της Νορβηγίας για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου και στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Λονδίνο...