25.5.13

Πρωταθλήτρια Ευρώπης, η Μπάγερν Μονάχου...

Με γκολ του Ρομπέν ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς, η Μπάγερν επικράτησε με 2-1 της Ντόρτμουντ και κατέκτησε το τρόπαιο του Champions League.
Μπορεί, όλοι να πίστευαν ότι ...
το ματς θα πάει στην παράταση, αλλά, ο  Ρόμπεν είχε άλλη άποψη, αφού με δικό του γκολ ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών έκανε το 2-1 και χάρισε τη νίκη και συνάμα το τρόπαιο του Champions League στην Μπάγερν Μονάχου!

Ο Μάντζουκιτς στο 60΄ είχε ανοίξει το σκορ για τους Βαυαρούς σε έναν πολύ όμορφο τελικό, με πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες.

Στο 70΄ ο Γκούτονγκαν με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα, αλλά λίγο πριν πάμε στην παράταση ο Ρόμπεν έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στην… κόκκινη εξέδρα και η Μπάγερν πέτυχε, ότι δεν κατάφερε πέρυσι κόντρα στην Τσέλσι…