14.11.14

Σούπερ και αήττητος ο Θρύλος!...

Σούπερ και αήττητος ο Θρύλος!Με εξαιρετική άμυνα, τον Σπανούλη να εκτελεί και δημιουργεί (16 πόντοι και 7 ασίστ) και συνολικά...
26 ασίστ ο Ολυμπιακός «πάτησε» στο ΣΕΦ την Γαλατάσαραϊ (93-66) και έμεινε αήττητος μετά από τις πρώτες 5 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας!Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της ομάδας του Πειραιά έθεσε ως βασικό στόχο να αρχίζει το παιχνίδι του Ολυμπιακού από την άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» αυτό έκαναν απόψε και μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στην τουρκική ομάδα σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό από την εξαιρετική άμυνα της πρώτης περιόδου, ήταν πολύ ομαδικός στην επίθεση και με τον Βασίλη Σπανούλη σε ρόλο… μαέστρου και ξεκάθαρους ρόλους έμεινε αήττητος στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας και παρουσίασε ωραίο θέαμα στους 6.000 οπαδούς του που βρέθηκαν στο ΣΕΦ και στο τέλος αποθεώσαν τους παίκτες του Σφαιρόπουλου.Το εκρηκτικό ξεκίνημαΟ Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με πολύ επιθετική άμυνα, που αποδιοργάνωσε την επίθεση της Γαλατάσαραϊ και του έδωσε πόντους στον αιφνιδιασμό και καλό ρυθμό στην επίθεση απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Με τον Βασίλη Σπανούλη να πολύ καλός εκτελεστικά και οργανωτικά, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 9-2 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο και μετά από γκολ φάουλ του αρχηγού του, με 23-11 52’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός τελείωσε την πρώτη περίοδο με διαφορά 13 πόντων και νταμπλ σκορ (26-13) μετά από τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη.