31.5.18

Έπεσε μαχόμενος ο Τσιτσιπάς στο Roland Garros...

Αποτέλεσμα εικόνας για τσιτσιπαςΠάλεψε στα ίσια για δυο ημέρες, τα έδωσε όλα, προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά... έπεσε μαχόμενος. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κοίταξε στα μάτια τον Ντόμινικ Τιμ, όμως ηττήθηκε στα τέσσερα σετ και θα...
αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι το Παρίσι και το Roland Garros, όπου σημείωσε την πρώτη του νίκη σε Grand Slam

Στο Court 18 αναμετρήθηκαν οι δυο τενίστες και ο Νο8 του κόσμου νίκησε τον Τσιτσιπά με 6-2, 2-6, 6-4, 6-4 και πήρε μια δύσκολη πρόκριση για τον 3ο γύρο του Roland Garros.

Ήταν ένα κλειστό ματς, στο οποίο ο Αυστριακός έπαιξε εξαιρετικά και ο Έλληνας τενίστας τον ακολούθησε στη μεγαλύτερη διάρκειά του, κοιτάζοντάς τον στα μάτια. Εντούτοις, το εμπόδιο του Τιμ αποδείχθηκε ανυπέρβλητο.

Θυμίζουμε πως την Τετάρτη (30/5) έφτασε στα όριά του τον Αυστριακό, μέχρι το σκοτάδι να ανακόψει τις προσπάθειες των δυο τενιστών, με το σκορ να είναι 2-1 υπέρ του Τιμ. Τελικά, έπειτα από 2 ώρες και 43 λεπτά καθαρού αγώνα, ο Τιμ επιβλήθηκε και προκρίθηκε στους "32", όπου τον περίμενε από την Τετάρτη ο Ιταλός, Ματέο Μπερετίνι.