11.7.18

It's... not coming home!..

Κροατία - Αγγλία 2 - 1...

Πέρασε διά πυρός και σιδήρου. Από τα προκριματικά κιόλας. Σφυρηλατήθηκε όσο καμία άλλη ομάδα από τις δυσκολίες σε...
όλη την πορεία μέχρι τον τελικό. Και στα τρία νοκ-άουτ (Δανία, Ρωσία, Αγγλία) βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά δεν πανικοβλήθηκε, δεν λύγισε. Οι Άγγλοι ούρλιαζαν τόσες μέρες πως… «it’s coming home», αλλά όλο αυτό έμεινε στα λόγια.

Παρότι προηγήθηκαν με υπέροχο φάουλ του Τρίπιερ από πολύ νωρίς, παρότι ο δρόμος ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα, η Κροατία κατέθεσε ψυχή, καρδιά, ποιότητα στο γήπεδο. Ένα υπέροχο γκολ του Ιβάν Πέρισιτς (68’) έστειλε τον ημιτελικό στην παράταση κι εκεί ο Μάριο Μάντζουκιτς πέτυχε το σημαντικότερο γκολ στην ιστορία της χώρας. Στο 109ο λεπτό νίκησε τον ανίκητο Πίκφορντ κι έστειλε την «βάτερνι» για πρώτη φορά σε έναν τελικό Μουντιάλ (2-1), όπου την περιμένει η πιο ξεκούραστη Γαλλία...