17.2.19

Χρυσό μετάλλιο για την Ελένη Πόλακ...

Tα υπόλοιπα αποτελέσματα της ελληνικής αποστολής στο Βαλκανικό πρωτάθλημα...
Ένα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ στο Βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου ανδρών - γυναικών.
Στη σφαιροβολία, η ελληνική αποστολή κατέκτησε...
χθες στην Κωνσταντινούπολη, δύο ασημένια μετάλλια, οπου κέρδισαν οι Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου στα 1.500 μέτρα και ο Νικόλας Σκαρβέλης.
Παράλληλα, ο Ανδρέας Δημητράκης στα 1.500 μέτρα, πέρασε το όριο συμμετοχής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης.
Ο Δημητράκης πέτυχε το στόχο του, παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της σεζόν έμεινε πίσω λόγω τραυματισμού.
 Ο έμπειρος αθλητής διένυσε την απόσταση σε 3.44.92 και κατέλαβε την 4η θέση σε μία κούρσα, που ο Έλληνας αθλητής προσπάθησε να βγει μπροστά και να δώσει ένα γρήγορο ρυθμό.
Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Γιανοπούλου προσπάθησε να κυνηγήσει το όριο, όμως, δεν τα κατάφερε αφού τερμάτισε σε 4.19.50.
Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου προερχόταν από τραυματισμό, που την κράτησε πίσω τις τελευταίες δέκα ημέρες και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.
 Η Ελένη Πόλακ κατέκτησε το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση, αφού αναδείχθηκε νικήτρια στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4.40 μέτρα ενώ για δεύτερο διαδοχικό αγώνα δοκίμασε πάνω από τα 4.56 μέτρα.
Η τρίτη προσπάθεια της αθλήτριας του Μανώλη Καραγιάννη στο παραπάνω ύψος ήταν πολύ καλή και δείχνει πως πολύ σύντομα θα είναι σε θέση να το ξεπεράσει.   Η Πόλακ θα αγωνιστεί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης.
Ο Δημήτρης Τσιάμης δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έμεινε χαμηλά στα 16.16 μέτρα, επίδοση μακριά από το στόχο του, που ήταν το 16,50 μέτρα όσο και το όριο για Γλασκώβη.
Ο Νικόλας Σκαρβέλης μπορεί να έστελνε αρκετά μακριά την σφαίρα, ωστόσο οι περισσότερες από τις βολές του ήταν άκυρες αφού η σφαίρα κατέληγε δεξιά του τομέα.
Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη προσπάθεια στα 19.72 μέτρα και κατέλαβε την δεύτερη θέση στον αγώνα.
Σήμερα θα αγωνιστεί στο μίτινγκ που θα γίνει στο ίδιο στάδιο με στόχο βολή πάνω από τα 20.15 μέτρα, που θα τον στείλει στην Γλασκώβη.   Στο ίδιο αγώνισμα ο Κυριάκος Ζώτος πέτυχε 19.11 μέτρα.
Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος έκανε άκυρη εκκίνηση στον προκριματικό των 60 μέτρων και αποκλείστηκε, ενώ στην ίδια σειρά ο Μάκης Στεργιούλης τερμάτισε σε 6.88, ωστόσο δεν αγωνίστηκε στον τελικό καθώς ένοιωσε μια σύσπαση στο δικέφαλο.
Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Νικολέτα Κυνατίδου στα 800 μέτρα, όπου τερμάτισε στην 5η θέση με 2.10.71, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της 2.10.28. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, οι αθλητές μας κλείστηκαν με αποτέλεσμα να σκοντάψουν και να χάσουν τον ρυθμό τους.

Ο Χρήστος Κοτίστας τερμάτισε στην έκτη θέση με 1.50.18 και ο Χαράλαμπος Λαγός ακολούθησε πιο πίσω με 1.54.08.