27.8.19

Πρωτιά για την Εθνική Ανδρών στο «Atlas»...

Με «όπλο» την άμυνα, η Εθνική μας ομάδα επιβλήθηκε με 74-51 της Βενεζουέλας στον τελικό του τουρνουά «Atlas» και κατέκτησε την πρώτη θέση, στο τελευταίο φιλικό επί Κινεζικού εδάφους λίγο πριν...
την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλου (31/8-15/9).

Οι Νικ Καλάθης και Γιάννης Μπουρούσης συναγωνίστηκαν επάξια για τον πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης με τον γκαρντ του Παναθηναϊκού να ολοκληρώνει τον αγώνα με 11 πόντους 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο έμπειρος σέντερ της «γαλανόλευκης» σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε πέντε ριμπάουντ.

Η Βενεζουέλα ξεκίνησε λίγο καλύτερα το παιχνίδι. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε ταχύτητα και με ένα σερί 11-0 έκλεισε το ημίχρονο έχοντας 11 πόντους διαφορά (25-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βενεζουέλα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, ωστόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 39-57.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με την Ελλάδα να φτάνει εύκολα στο τελικό 74-51.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε λόγω μιας ενόχλησης που αισθάνθηκε στο γόνατο...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 25-36, 39-57, 51-74
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Ντούρο): Μιγιάρες, Ζαμορα 14 (4), Τσούριο 2, Μπέλχεμι 6, Ρουίζ, Γκιγιέντ 6 (2), Λιούις 3 (1), Πέρεζ 5 (1), Ασάνιο, Καρέρα 2, Κολμενάρες 11 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Καλάθης 11 (1), Μάντζαρης 11 (3), Λαρεντζάκης 4 (1), Κόνιαρης 8 (2), Παπαπέτρου 6, Παπανικολάου 2, Πρίντεζης 2, Βασιλόπουλος 3 (1), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μπουρούσης 12 (1), Παπαγιάννης 10