22.9.19

Εσπασαν καρδιές στη Τούμπα...

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης τα είχε όλα εκτός από νικητή. Τέσσερα γκολ, δυο αποβολές, χρήση VAR,και ένα «buzzer beater» ισοφάρισης για τον ΠΑΟΚ στο 97' από τον Μίσιτς, στο γκολ του Αρη στο 87' από τον Ματίγια, για το τελικό 2-2.

Η...
αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να σκοράρουν στο πρώτο τους κόρνερ. Ιντέγε και Μάτος σκόραραν με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα, από γεμίσματα των Φετφατζίδη και Μίσιτς. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 5’ στο γκολ του Αρη στο 3’ και προσπάθησε να κάνει restart στην αναμέτρηση με τον Αρη να έχει στηθεί ανάμεσα στη μεσαία γραμμή και τη μεγάλη περιοχή και να περιμένει τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει τη μπάλα στη περιοχή του Αρη μέσων των άκρων, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν «διαβασμένοι» με τις αλληλοκαλύψεις στους Κόρχουτ και Σούντγκρεν να αποδίδουν Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό καθώς υπήρχαν πολλά φάουλ και δυο διακοπές λόγω τραυματισμού του Κουέστα. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ σκόραρε με τον Μάτος, με το γκολ να ακυρώνεται μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR, καθώς στην αρχή της φάσης ο Μπίσεσβαρ «συνελήφθη» σε θέση οφ σάιντ. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κουέστα να μένει στα αποδυτήρια και τον Εμαν να παίρνει τη θέση κάτω από τα δοκάρια. Οι δυο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες, με τον Μάτος να αποβάλλεται στο 67’ και τον Σάσα στο 71’ . Στο 69’ ο Ιντέγε έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Από τη στιγμή που οι δυο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες, ο ΠΑΟΚ άσκησε πίεση στον Αρη, ο οποίος στο 87’, σε αντεπίθεση, βρήκε δεύτερο γκολ, με τον Ματίγια, και πήρε το προβάδισμα με 2-1. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, με τον Μίσιτς να ισοφαρίζει στο 97’...

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ζαμπά (57’ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Μίσιτς, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (13’ Λημνιός), Ακπομ (70’ Σφιντέρσκι)

ΑΡΗΣ: Κουέστα (46’ Εμαν), Σούντγκρεν, Ρόουζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Φετφατζίδης (85’ Σόουζα), Γκάμα (64’ Λάρσον), Ιντέγε