25.6.11

Πάει Λονδίνο!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U-21, η Λευκορωσία, η οποία νίκησε με σκορ 1-0 την Τσεχία στο μικρό τελικό της διοργάνωσης και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Για την ομάδα του Κοντραντίεφ αυτός ήταν ο καλύτερος τρόπος να ξεπεράσει το σοκ του ημιτελικού, (όταν...
ισοφαρίστηκε στο 89ο λεπτό και τελικά στην παράταση έμεινε εκτός τελικού από τους Ισπανούς), καθώς εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι. Στο δεύτερο 45λεπτο οι ισορροπίες άλλαξαν. Ο Λούκας Βάχα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε νωρίς το δρόμο για τα αποδυτήρια. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι Λευκορώσοι, εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή αύξησαν την πίεση τους και τελικά δικαιώθηκαν.

Δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση, ο Φιλιπένκο σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-0, καθώς στα λίγα λεπτά που απέμεναν οι Τσέχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσεχία: Βάτσλικ, Σούχι, Μάζουχ, Λέτσιακς, Τσέλουστκα, Βάχα, Ντότσκαλ, Τζέκοφ, Χλούσεκ, Χοράβα, Χράμοστα

Λευκορωσία: Γκούτορ, Φιλιπένκο, Πολίτεβιτς, Βερετίλο, Σιβάκοφ, Νέκχιατσικ, Ντραγκούν, Βαράνκοφ, Περεπέτσκο, Σκάβις, Ματβείτσικ...