4.2.17

Καλός ο Γιάννης, αλλά...

Μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στον δικό μας Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Νίκολα Τζόκιτς ήταν το παιχνίδι των Μπακς με τους Νάγκετς. Ο Έλληνας άσος για άλλη μια φορά ήταν...
αρκετά καλός και ο κινητήριος μοχλός για ένα μεγάλο come-back από τους 21 πόντους διαφορά αλλά ο Σέρβος –τελικά- ήταν εκείνος που πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη 121-117.

Ο Τζόκιτς πραγματοποίησε ένα τριμπλ-νταμπλ με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ ενώ Γιάννης έμεινε στους 23 πόντους με 9/13 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 31-31, με το Ντένβερ να απαντά με ένα σερί 9-0 στα μέσα του 12λέπτου και να περνάει μπροστά στο σκορ μετά το καλό ξεκίνημα των Μπακς. Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο ξέσπασε και με καλύτερη άμυνα πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 70-53.