14.9.17

Οι Σλοβένοι πέταξαν εκτός τελικού τους πρωταθλητές Ευρώπης...

Σλοβενία - Ισπανία

Μία εντυπωσιακή Σλοβενία εξέθεσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία, νικώντας την με 20 πόντους διαφορά (τελικό σκορ 92-72) και...
παίρνοντας ταυτόχρονα την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του φετινού Eurobasket.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό το πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι Σλοβένοι, με κύριο όπλο τους την ευστοχία τους στα τρίποντα (14 εύστοχα σε 25 προσπάθειες) πήραν διψήφιο προβάδισμα, το οποίο συντήρησαν με ευκολία μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Σε πολύ μεγάλη ημέρα ο Ντόνσιτς, ο οποίος έχασε μόλις για 2 ασίστ ένα εντυπωσιακό triple double (είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ). Με 15 πόντους ολοκλήρωσε το ματς το Ντράγκιτς.

Αντίθετα, οι Ισπανοί αποδείχθηκαν άστοχοι σε έναν κρίσιμο αγώνα και στα τελευταία λεπτά έβλεπαν τη διαφορά να μεγαλώνει εις βάρος τους, χωρίς ουσιαστικά να μπορούν να αντιδράσουν.

Στον τελικό της Κυριακής, οι μέχρι στιγμής αήττητοι Σλοβένοι θα βρουν απέναντί τους τον νικητή του ζευγαριού Σερβία-Ρωσία, φιλοδοξώντας να κατακτήσουν το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο σε διοργάνωση Eurobasket.