16.2.20

Κυπελλούχος Ελλάδας η ΑΕΚ...

Πέμπτο Κύπελλο στην ιστορία της για την Ένωση, που με μπροστάρη τους Νίκο Ζήση με 11 πόντους, Ρέι με 16 και Ματσιούλης με 9, μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του...
μαχητικού Προμηθέα.

Ο Κασελάκης ήταν εκείνος που ξεχώρισε για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, με 15 πόντους αλλά και ο Μαυροκεφαλίδης με 11.

Ένα παιχνίδι που παρότι είχε αρκετά χαμηλό σκορ, εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν το προβάδισμα μόλις στον πόντο και τους Πατρινούς να μειώνουν στους 3 στα 10΄΄ αλλά ο Κασελάλης πήρε το σουτ και αστόχησε.

Ο Γιαννόπουλος ευστόχησε στα 3'' στη μια από τις δυο βολές που εκτέλεσε και "έβαψε" την κούπα Κιτρινόμαυρη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να έχει την πρώτη επίθεση και τον Αγραβάνη μετά από επιθετικό ριμπάουντ να κάνει το 2-0. Η ΑΕΚ στη συνέχεια ήταν άστοχη και ο Λίποβι έκανε το 4-0.

Το πρώτο καλάθι για την Ένωση ήρθε από τον Γιάνκοβιτς μετά από περίπου τρία λεπτά. Οι Πατρινοί συνέχισαν να κρατάνε προβάδισμα στο σκορ, με την ΑΕΚ να μειώνει στον 1, 13-12 στο τελευταίο λεπτό της του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο και ήταν σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι Κιτρινόμαυροι με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με καλάθι του Ματσιούλις, που έκανε το 13-14 αλλά ο Μάντζαρης αμέσως απάντησε με τρίποντο και έκανε το 16-14.

Ο Λιθουανός φόργουορντ της Ένωσης σκόραρε ξανά και έφερε την πρώτη ισοπαλία στο ματς, 16-16 στο 7.54’ και ο Γιαννόπουλος με 5 προσωπικούς του πόντους έφερε την ΑΕΚ στο 16-21.

Ο Μάκης Γιατράς πήρε τάιμ άουτ προκειμένου να σταματήσει τον ρυθμό της Ένωσης αλλά με την επιστροφή ο Τολιόπουλος ευστόχησε σε νέο τρίποντο και έκανε το 16-24. Ο Κασελάκης σκόραρε μετά από ώρα για τον Προμηθέα και στη συνέχεια ο Φίλερ μείωσε ακόμα περισσότερο και έκανε το 20-24 στο 4.26’ της δεύτερης περιόδου.

Η ΑΕΚ με τον Χρυσικόπουλο πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, καθώς βρέθηκε στο +8, 21-29 στο 1.18’. Οι Πατρινού απάντησαν με τρίποντο του Χολ, 24-29 και στη συνέχεια πάλι ο Αμερικανός έκανε το 26-29, σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη επίθεση στην Τρίτη περίοδο ανήκε στον Προμηθέα αλλά ο Ματσιούλης με εξαιρετική άμυνα έκλεψε και στη συνέχεια ο Λιθουανός αστόχησε και ο Μαυροκεφαλίδης με μια βολή μείωσε σε 27-29. Ο Ρέι απάντησε κι αυτός με 2/2 βολές και έκανε το 27-31, ενώ στη συνέχεια με ένα ωραίο λέι απ έκανε το 27-34.

Ο Σλότερ έγραψε το 31-38 4,45΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου και ο Μάκης Γιατράς ζήτησε τάιμ άουτ. Ο Κασελάκης μείωσε σε 33-38 αλλά ο Αμερικανός της ΑΕΚ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 31-40.

Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Λίποβι με ένα απίστευτο τρίποντο μείωσε σε 38-43 και στη συνέχεια οι Πατρινοί έκλεψαν ξανά, αλλά ο Ουκρανός ήταν άστοχος για τρεις και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +5.

Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν το προβάδισμα. Ο Νίκος Ζήσης με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου έφερε εκ νέου την διαφορά στους 8, 40-48 έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ο Κασελάκης απάντησε και έκανε το 43-48, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο ασταμάτητος Ζήσης έκανε το 43-51 και στη συνέχεια ο Λίποβι μείωσε σε 45-51.

Ο Μπαμπ στη συνέχεια με νέο λέι απ μείωσε κι άλλο, 47-51 και ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 49-51, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι με μόλις 3,23’ να μένουν για το τέλος. Ο Έλληνας σέντερ με 1/2 βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσια 51-51 αλλά ο Ρέι φώναξε παρών και με τρίποντο έκανε το 51-54.

Κασελάκης και Μαυροκεφαλίδης ευστοχήσαν αμφότεροι στη 1 από τις δυο βολές που είχαν αλλά ο Ρέι με λέι απ έκανε το 53-56. Ο Κασελάκης με ένα απίθανο καλάθι μείωσε στον πόντο 55-56, με τον Ρέι να κάνει παράβαση 8 δευτερολέπτων δίνει την ευκαιρία στον Προμηθέα να προσπεράσει.

Ο Κασελάκης δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Τσάλμερς έκανε το 55-58 και ο Χολ με 2/2 βολές έκανε το 57-58. Ο Ζήσης αστόχησε στην επόμενη επίθεση για την ΑΕΚ αλλά ο Σλότερ κέρδισε φάουλ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ με 9’’ να απομένουν.

Ο Ρέι με 2-2 έγραψε το 57-60, ο Κασελάκης αστόχησε για τρεις και ο Γιαννόπουλος κέρδισε φάουλ, ευστοχώντας στη μια από τις δυο βολές και γράφοντας το τελικό 57-61 που χάρισε στην Ένωση το 5ο Κύπελλο της ιστορίας της.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61...